expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

pátek 24. dubna 2015

Přepište dějiny...Japonsko 2015 2.díl

24.4.2015, Canmore, Kanada

Ha-Ling Peak
Tak už uběhl týden od návratu do Kanady. Byl jsme si dvakrát zalyžovat, sezóna by zde měla být tak do 16.5 takže ještě se asi párkrát sklouznu i když už to všechny táhne k jarním radovánkám vzhledem k teplotám a sluníčku. My jsme taky neodolali a vylezli jsme s Evičkou na Ha-Ling Peak (2407m) z kterého je nádherný výhled na celý Canmore a část Bow  Valley. Zvládli jsme to nahoru a potom dolů vzhledem ke sněhu který se pořád drží tak ve třetině cesty jsme to sjeli po prdeli. Paráda.Jinak už jsme samozřejmě zpátky v pracovním procesu a chystáme se na stěhování které nás čeká 30.4. V Čechách včera skončila extraligová sezóna vítězstvím Litvínova, a tady se před týdnem rozběhli první kola play off. Celé Calgary a okolí teď tedy žije hokejem jelikož Calgary Flames postoupili do play off snad po deseti letech. První kolo hrajou Flames s Vancouverem a před včerejším zápasem vedly v sérii 3:1. Včera ale bohužel prohráli takže se série vrací do Calgary. Jeden zápas jsme sledoval s Brazilcema  a včera jsme se připojili k Čechům a obojí bylo zábavné. :-) Snad dojde i na kanadský večer.

A když jsem nastínil to lyžování tak se vrátíme zase na chvilku do Japonska. Musím tedy začít tím že tahle lyžařská sezóna byla podle plánu nejlepší v mým životě. Byl jsme lyžovat víc než 50krát na jedněch z nejlepších míst v Kanadě, a když jsem plánoval výlet do Japonska bylo jasné že si tam také zalyžujeme.  Rozhodoval jsem se pouze jestli budeme lyžovat na ostrově Hokkaidó a nebo v Hakubě které sousedí s městem Nagano a kde se konala 1998 olympiáda. Vzhledem ke vzdálenostem a omezenému časovému prostoru padla volba na Hakubu. Japonsko prožilo lepší zimu než Kanada co se týče množství sněhu a to bylo na první pohled vidět i v Hakubě. Sněhové bariéry kolem silnice pořád dosahovaly závratné výšky a i přes jarní počasí a příjemných +15 jsme se v Hakubě cítili jak v zimním království. Bylo jasné že nás nečeká žádný prašan ale příjemné jarní lyžování na mokrém sněhu s modrou oblohou, sluníčkem a výhledy na okolní hory. Což se potvrdilo. :-)

První den jsme lyžovali ve středisku Hakuba Happone, kde se v roce 1998 fenomenální Hermann Maier vysekal ve sjezdu tak že už to vypadalo že nevstane aby tři dny poté vyhrál svou první zlatou olympijskou medaili v SUPER - G a následně druhou zlatou v obřím slalomu. Po celém Happone jsou stále olympijské kruhy a nezapomenutelné logo těchto olympijských her. Stejně tak i startovní budka, kde se právě start sjezdu odehrával. Lyžování parádní hodně prostoru obří pláně stejně tak i dlouhé upravené sjezdovky, sympatičtí japončínci vás pořád řídí hlavně při nasedání na sedačkové lanovky a celý den něco hlásí z reproduktorů které jsou po celém areálu. Až na hodně malou kabinkovou lanovku pro 6 lidí která je uprostřed předělena stěnou a vytvoří vlastně v kabince dvě místnosti pro tři to nemělo chybu. Po lyžování je čas na koupel.

Onsen in Hakuba
Koupali jsme se v Onsenech. :-) Onsen je japonský horký pramen. Vzhledem k velké vulkanické aktivitě Japonska se na jeho území nachází stovky horkých pramenů, které Japonci využívají jako veřejné lázně. Japonci hodně opravdu hodně pracují, ale když jdou do Onsenu umí si to užít. Do Onsenu chodí muži a ženy zvlášť ve většině z nich je zakázáno tetování a jste tam po celou dobu pobytu nazí. Jelikož Japonci jsou ujetý na přezouvání tak hned za dveřmi každého Onsenu jsou skříňky na boty, poté se pohybujete po Onsenu v ponožkách či papučích, když jdete na toaletu máte tam jiné papuče speciálně pro toaletu. Uvnitř samotného Onsenu se poté vysvlečete do naha, věci si dáte do proutěných košíku či uzamykatelných skříněk a postoupíte do další místnosti. Tam vás čeká řada zrcadel a sprch kde se pak v sedě umyjete. Ze začátku jsem dělal přesně to co Japonci, kteří se myjou velmi důkladně. Takže jsem se drhnul jako blázen dobrých deset minut, ale Japonec se vydržel mýt i o dvacet minut déle. Hodně z nich se u toho i oholí.  Poté když jste perfektně čistí už na vás čeká minimálně jeden, ale klidně i deset bazénků s horkou vodou o různé teplotě či jiném obsahu minerálů. A vy už jen sedíte a užíváte si. Obvykle je některý z bazénku venku s hezkým výhledem na okolí. Zažili jsme Onseny tradiční, moderní, staré, nové, každý měl něco. Speciálně v Hakubě byl venkovní bazének s výhledem přímo na Hakuba Happone.
Místo na spaní s dostatkem automatů

Tento den spíme v Hakubě na místě tomu určeném v noci trošku mrzne, budí mě zima, naštěstí auto vybavené topením kde stačí na termostatu nastavit teplotu a máte tam za chvilku jak v pokojíčku doma. Když topíte celou noc, sežere to tak litr benzínu,  což není zas tak špatné hej?

Druhý den, míříme do resortu Tsukaige Kogen, půjčuji si pro tento den snowboard, ale záhy zjišťuji že skoro pětiletá pauza od snowboardování se na mě lehce podepsala. Po pár hodinách se přece jen rozjezdím což mi zvedne sebevědomí. Sebevědomí způsobí několik pádů z nichž mě pár zabolelo a jdu po obědě do půjčovny vyměnit snowboard za lyže. Odpolko už si pak užíváme sluníčka víc relaxujeme a trochu lyžujeme, není to v tom mokrém sněhu tak lehké vydržet celý den a to i po kanadském tréninku. Po lyžování si pak cachtáme nohy v dalším s horkých pramenů přímo u sjezdovky, parádní relaxace. Spíme na stejném místě jako noc před tím. Na další den ale začíná ráno pršet takže další lyžování už se nekoná a my putujeme dál směr Kanazawa a Kyoto, kde se na nás už těžší rozkvetlé Japonské třešně tzv. Sakury. Ale o tom zase příště děvčátka a chlapci.


Síííííííí jůůůůůůůůůůůůů.............


Žádné komentáře :

Okomentovat